Veli Tanıtım Metni

100 GÜNE 100 KİTAP eTwinning PROJESİ VELİ BÜLTENİ

2022- 2023 yılında projeye dahil olan siz değerli velilerimiz ve çocuklarımız,

Projemize Hoşgeldiniz !

2017 Yılında 3- 6 yaş arası öğrencilerimiz için, doğru kitap seçimi ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ‘100 Güne 100 Kitap eTwinning Projesi’ oluşturulmuştur. 100 Güne 100 Kitap Projesi, 2017yılından beri Türkiye’de birçok okuldan okulöncesi öğretmeninin katılımıyla uygulanmıştır. Binlerce kitap çantasına proje logosu basılmış ve tüm proje öğretmenleri bu çantaları tüm öğrencileri için temin etmiştir. Çocuklar kitaplarını haftalık olarak bu çantalarla taşımışlardır. Bu çalışma ile proje hedeflerinden olan ‘çocuklara evde kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi’ ve ‘çocukların her hafta alacakları kitabı takip edebilme sorumluluğunun kazandırılması‘ kazanımına ulaşılmıştır. 

100 güne 100 kitap eTwinning Projesi ile çocuklara evde kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi, ailelerin ve öğretmenlerin nitelikli çocuk kitabı seçiminin desteklenmesi, çocukların her gün alacakları kitabı evde takip edebilme sorumluluğunu kazanması, çocukların hayal gücünün geliştirilmesi ve çocukların kendini ifade edebilme becerilerini geliştirmesi amaçlanmaktadır. Yıl boyunca projeye katılan tüm çocukların aileleriyle birlikte en az 100 nitelikli çocuk kitabı okumasını sağlanacaktır.

2019 yılında Projemiz kapsamında çocukların hayallerine ışık tutmak ve onları dış dünyaya hazırlamak amacıyla KADIN KAPALI CEZAEVLERİNDE ‘çocuk kütüphanesi kurma’ fikrimiz, Adalet Bakanlığı’mız tarafından teveccühle karşılanmış ve gerekli koordinasyonlar kurularak birlikte çalışmaların yapılması konusunda işbirliği sağlanmıştır. Kısa zamanda çok sayıda nitelikli çocuk kitabı toplanmış, 17 ildeki KADIN KAPALI CEZAEVİNDE çocuk kütüphaneleri kurulmuştur. Daha sonra ekibimizden birçok arkadaşımız kadın kapalı cezaevlerinde kitap okuma ve kitaba bağlı atölye çalışmaları yapmıştır.

Pandemi sürecinde ise proje öğretmenleri, 100 Güne 100 Kitap İnstagram sayfası üzerinden ‘EVDE KALIN ÇOCUKLAR BİZ SİZE KİTAP OKURUZ’ sloganıyla her gün canlı yayında YAYINEVLERİNDEN İZİN ALARAK ( TELİF HAKLARI ÇERÇEVESİNDE)  çocuklara nitelikli çocuk kitabı okumuş ve etkinlik yaptırmışlardır.

Örnek nitelikli çocuk kitabı listesi yayınlanmış, bu alanda çalışan akademisyenlerle birlikte uzman görüşü alınarak NİTELİKLİ ÇOCUK KİTABI LİSTESİ hazırlanmıştır. Bu listemiz sizlere kitap seçerken yol göstermek için hazırlanmıştır. Liste dışında olan nitelikli tüm çocuk kitapları da bizim projemize dahildir.

Çocuklar,

Yalnız olmadıklarını anlamak için okumak isterler,

İlham almak için okumak isterler,

Tecrübe edinmek için okumak isterler,

Eğlenmek için okumak isterler,

Tekrar tekrar gülmek için okumak isterler,

Mekanda ve zamanda yolculuk yapmak için okumak isterler,

Problem çözmek için okumak isterler,

İlişkileri anlamak için okumak isterler,

Sadece okumak için okumak isterler,

Sizinle iletişim kurmak için okumak isterler…

100 Güne 100 Kitap Projesi olarak size yol göstermek için, nitelikli çocuk kitaplarına daha kolay ulaşmanız ve çocuklarımızı düzenli olarak kitaplarla buluşturmak için sizinle birlikteyiz. Bu proje çok fazla çocuk büyüttü. Birlikte büyümeye ve öğrenmeye devam edeceğiz. Hoş geldiniz. İyi ki bizimlesiniz.

100 Güne 100 Kitap Proje Ekibi