1. OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUK EDEBİYATI ZİRVESİ KONUKLARIMIZ


TUNCAY MORKOÇ:1973 Erzurum/Tortum doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesinde Eğitim Yönetimi, Teftişi, Ekonomisi ve Planlaması alanında yüksek lisansını tamamladı.Diyarbakır’da 4 yıl sınıf öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra Erzurum’a atandı. Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve TÜBİTAK’ta Bilgisayar eğitimi aldı. Eylül 1999 yılında Bakanlık onayı ile Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Eğitim Teknolojileri ve Bilgisayar Formatörü olarak görevlendirildi.1 Mart 2016 tarihine kadar eş zamanlı olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı görevini de yürüttü. Halen Temel Eğitim Genel Müdürlüğünde Erken Çocukluk Eğitimi Daire Başkanlığı görevini yürütmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.


MEHMET FATİH DÖĞER:Mehmet Fatih Döğer, Eğitim, Sınav Hazırlık kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.TEOG 8. Sınıf Tüm Dersler Konu Anlatımlı kitabının yazarıdır. Mehmet Fatih Döğer kitapları; Fdd Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.
Mehmet Fatih Döğer tarafından yazılan son kitap “TEOG 8. Sınıf Tüm Dersler Konu Anlatımlı”, Fdd Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur. Şuan eTwinning ulusal servis koordinatörlüğü görevini yürütmektedir. 


SEDAT SEVER:Prof.Dr. Sever, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde; Ortaoöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi, Eğitimin Kültürel Temelleri ve Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümlerinin kurucu başkanlığını yapmıştır. Çocuk ve gençlik edebiyatının bilimsel bir çalışma alanı olarak yapılanmasına dönük kuramsal çalışmalarıyla bilinen Sever; Türkiye’de ilk olan Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezinin de kurucu müdürüdür (2009). 2009 İzmir Türkçeye Emek Ödülü, 2011 Dil Derneği Onur Ödülü ve 2018 yılında, Türkiye Milli Pediatri Derneği tarafından, çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla çocukların kültürel gelişmesine üst düzeyde katkı sağlaması nedeniyle Onur Ödülü’ne değer bulunan; halen, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyesi olan Dr. Sever, evli ve iki çocuk babasıdır.


MÜBECCEL GÖNEN:Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanlığını yürüten ve Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda görev yapan Prof. Dr. Mübeccel GÖNEN, 1977 yılında Çocuk Gelişimi ve Eğitimi lisans eğitimini bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini de Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında tamamlamıştır.  1998 yılında aynı bölümde profesör unvanını almıştır.Prof. Dr. Mübeccel GÖNEN birçok dergide hakemlik ve editörlük yapmakta olup ulusal ve uluslararası akademik yayınlar yapmaya devam etmektedir. Akademik çalışmalarında çocuk edebiyatı, eğitimde drama, yaratıcılık ve okul öncesi eğitim programları üzerinde yoğunlaşmakta; hem lisans hem de lisansüstü düzeyde bu konularda dersler vermektedir. “Okul Öncesi Eğitimcisinin Rehber Kitabı”, “Çocukluk Eğitiminde Yaratıcı Drama”, “Çocuk Edebiyatı” yazarın kitapları arasındadır.


BELMA TUĞRUL:1960 yılında İstanbul´da doğan Tuğrul, 1983 yılında Hacettepe Üniversitesinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünden mezun olmuştur. 1986 yılında normal ve engelli çocukların oyunlarını incelediği çalışması ile yüksek lisans , 1993 yılında okulöncesi eğitimi alan çocukların ilkokula uyumları çalışması ile doktora derecesini almıştır. Tuğrul, 1995 yılında doçent 2003 yılında ise okulöncesi eğitimi alanında profesör olmuştur.İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi olan Tuğrul, İstanbul Kültür Üniversitesi, Kıbrıs ta ise, Uluslararası Final Üniversitesi’nde de okulöncesi öğretmenliği programlarında dersler vermekte ve çeşitli okullara hizmet içi eğitimler vermekte ve eğitim danışmanlığı yapmaktadır.


ÖZGÜL POLAT:Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan Doç. Dr. Özgül POLAT, Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde 1998 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde ”Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeğinin Geliştirilmesi ve Standardizasyonu” konulu tezi ile 2003 yılında Doktor ünvanını almıştır. Polat ilk kez 60-78 ay aralığındaki Türk Çocuklarına özgü olarak Okul Olgunluğunu ölçmek amacıyla geliştirdiği ”Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği”nin sertifika eğitimini vermeye devam etmektedir.Doç. Dr. Özgül Polat, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü’nde 1996 yılında başladığı görevine, öğretim üyesi olarak devam etmektedir. 


SERAP ERDOGAN:Lisans öğrenimini 1992-1997 yılları arasında Ankara Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulunda; yüksek lisans ve doktora öğrenimini ise 1999-2007 yılları arasında Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bilim Dalında tamamlamıştır.TRT çocuk tarafından yayınlanan “Ege ve Gaga” çizgi filminin çocuk gelişimi danışmanlığını yürütmektedir.Halen Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalında lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim ve öğretim görevlerini sürdürmekte, bilimsel araştırmalar ve projeler yürütmektedir.


MURAT MOROĞLU:1982 yılında Adana’da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimini 2002-2006 yılları arasında gerçekleştirdi.2003-2006 yılları arasında Çağdaş Drama Derneğinin Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği programını tamamlayarak “Yaratıcı Drama Lideri/Eğitmeni” unvanını aldı. Ankara’da farklı eğitim kurumlarında (Okul öncesi), Gazi Üniversitesi Vakıf Kolejinde (2009-2013) ve Özel Doğaç Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği Kursunda (2013-2018) eğitmen olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü İlköğretim Bölümü Yaratıcı Drama Tezsiz Yüksek Lisansı programını (2017) bitirdi.2012 yılından bu yana çeşitli internet sayfalarına “Çocuk Edebiyatı ve Yaratıcı Drama” ilişkisine yönelik yazılar yazıyor. Yaklaşık iki yıldır öğretmenlerle, ailelerle ve çocuklarla “Nitelikli Çocuk Edebiyatı” üzerine söyleşiler gerçekleştiriyor.


SARA ŞAHİNKANAT:Sara Şahinkanat (1966, İstanbul) Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden ve Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldu. Tercümanlık ve reklamcılık yaptı. 2001 yılında oğlu Tan dünyaya geldi. Ona beğendirmek için yazmaya başladığı resimli kitapları artık başka çocuklar için yazıyor.YKY’den “Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor”, “Maymun Kral” (Feridun Oral ile birlikte), “Mevsimlere Güzelleme” (Arslan Sayman ile birlikte; Resimleyen: Deniz Üçbaşaran), “Bilgi Avcıları Gizli Görevde/Beyoğlu Macerası”, “Üç Kedi Bir Dilek”, “Annemin Çantası” (Ayşe İnan Alican ile birlikte) kitapları çıktı.Japonya’daki 2009 Oshima Uluslararası El-yapımı Kitap Yarışması’nda “Kertenkele’nin Sihirli Kuyruğu” kitabıyla “Acceptance” ödülü aldı. “Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?” adlı kitabı “ÇGYD 2009 Yılın En iyi Resimli Öykü Kitabı” seçildi.


ÖZGE LOKMAN HEKİM:Gezi yazarı, Hayvansever. İstanbul’da doğdu. İlk yurtdışı seyahatini 15 yaşında dil okulu için İngiltere’ye yaptı. O günden beri çok ülke, çok şehir gezdi. Gezdikçe yeni yerler kadar insanın kendini de keşfettiğine inananlardan. Seyahat notlarını ve fotoğraflarını sadece arkadaşlarıyla değil herkesle paylaşmak için 2010’da blog yazmaya başladı.  Blogu beklediğinden çok ilgi gördü, okundu, bu nedenle hem şaşkın hem de mutlu. Blogu dışında, Forbes Türkiye, Elele, EsquireBig Black Book, World WideTraveller, Pegasus Dergi ve İstanbul Life başta olmak üzere pek çok dergide seyahat yazıları da yazdı/yazıyor.


SELAHATTİN DİLİDÜZGÜN:1960 yılında Bursa’da doğan Selahattin Dilidüzgün, ilk ve ortaöğrenimini Bursa ve Almanya’da tamamladı. 1985 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği programından mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı’nda başladığı yüksek lisans çalışmasını, 1994’te tamamladığı “Yazın Eğitiminde Çocuk ve Gençlik Yazını” başlıklı doktora çalışması izledi. Türkçe Eğitim bilim dalında doçent olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanlığı’na getirildi. Halen aynı fakültenin dekan yardımcılığını sürdürmektedir.Dilidüzgün’ün çalışmaları arasında edebiyat eğitiminde kuram ve uygulamalar, Türkçe ve edebiyat öğretmenlerinin yetiştirilmesi, çocuk edebiyatı gibi konular ağırlık noktasını oluşturmaktadır. Halen edebiyat öğretim yöntemleri, Türkçe öğretiminde çocuk kitaplarının kullanım alanları, okuma davranışı ve çocuk gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir.Almancadan Türkçe ’ye pek çok kitap çeviren Dilidüzgün’ün ayrıca, Çağdaş Çocuk Yazını – Yazın Eğitimine Atılan İlk Adım ile İletişim Odaklı Türkçe Derslerinde Çocuk Kitapları adlı kitapları bulunmaktadır. Doç. Dr. Sedat Sever’le birlikte Okulöncesi Öğretmenliği Programı için Çocuk Edebiyatı adlı bir ders kitabı da hazırlamıştır.


YALVAÇ URAL:1945 Konya doğumlu olan Yalvaç Ural, özellikle çocuk edebiyatı alanında eserler vermiştir. Öğrenimini Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde sürdürmüştür. Kabataş Lisesinde başladığı eğitimini İstanbul Atatürk Erkek lisesinde tamamlamıştır.Liseden sonra gazeteciliği meslek olarak seçen Yalvaç Ural, Milliyet Gazetesinde editör olarak çalışmaya başlamıştır. 23 yıl da 25 çocuk dergisi yayımladı. Yurtdışında yayınlanan Türkçe dergilere katkıda bulundu.Yalvaç Ural, çocuk edebiyatındaki çalışmaları ile ünlenmiş ve Hollanda’daki 5. Uluslararası Çocuk şiir Festivalinde “Armonikanın Şairi”, “Dünya Çocuk Şiirinin Şampiyonu” diye adlandırılmıştır.


GÜLDEN UYANIK:Gülden Uyanık Balat 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 2000 yılında yine aynı fakültede hazırlamış olduğu tezi ile yüksek lisans eğitimini ve 2003 yılında da doktora eğitimini tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksekokulunda araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümünde öğretim görevlisi ve doçent olarak görev yapmıştır. Yazar hala bu aynı fakültede profesör olarak görevini sürdürmektedir.  


YAVUZ SAMUR:1. Sınıf Yardımcı Kitaplar, 2. Sınıf Yardımcı Kitaplar, 3. Sınıf Yardımcı Kitaplar kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıcakitapları alfabetik sırayla; Dijital Oyun Tasarımı, MinecraftEdu ile STEAM Projeleri, Oyun Tasarımı ve Etkinlik Kitabı 1. Sınıf, Oyun Tasarımı ve Etkinlik Kitabı 2. Sınıf, Oyun Tasarımı ve Etkinlik Kitabı 3. Sınıf, Oyun Tasarımı ve Etkinlik Kitabı 4. Sınıf olarak sayılabilir. Yavuz Samur kitapları; Abaküs Kitap, Pusula Yayıncılık aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Yavuz Samur tarafından yazılan son kitap “MinecraftEdu ile STEAM Projeleri”, Abaküs Kitap tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.


SANİYE BENCİK KANGAL:1980 Ankara doğumlu olan Saniye Bencik Kangal, sosyal medyada akademisyen anne olarak tanınmaktadır. Mutlu bir çocukluk geçiren Kangal, Yrd. Doç. Dr. Unvanı ile Türkiye’nin önde gelen çocuk gelişimcilerinden biridir.Saniye Bencik Kangal, 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuş, sonrasında tekrar üniversiteye dönerek öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 2010 yılında doktora derecesini almıştır.Akademisyen anne İnstagram hesabı ile bilgilerini ve tüm deneyimlerini anne adayları ve anneler ile paylaşmakta olup, üstün yetenekli çocukların ailelerine ve eğitimcilerine danışmanlık hizmeti vermektedir.Saniye Bencik Kangal, Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünde doçent olarak yapmaktadır. Korkma İyi Bir Annesin kitabı ile eğitim ve ebeveynlik alanlarında en çok satan kitaplar listesine girmiştir.


SİNAN CANAN:Sinan Canan, 1972 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk, orta ve üniversite eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden 1995 yılında mezun olmuştur.Daha sonra On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalında yüksek lisans yaparak, aynı kurumda Fizyoloji Anabilim Dalında da doktorasını tamamlamıştır.Sinan Canan, 2010 yılında Fizyoloji Doçenti unvanını aldı ve Ankara Başkent üniversitesi Tıp Fakültesinde beş yıl, Ankara Turgut Özal Üniversitesinde bir yıl çalıştı.Yazar, 2016 yılından itibaren Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.Sinan Canan’ın Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler başlıklı bilim ve bilim felsefesi denemeleri tarzında kitabı yayınlanmıştır.


AYŞEGÜL DEDE:1981 İstanbul doğumlu Ayşegül Dede, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü karşılaştırmalı edebiyatta ‘Dalga’ motifinin çözümlemeleri üzerine hazırladığı tezi ile tamamlamıştır. Daha sonra semboller ve motifler açısından çok zengin olan Halk Edebiyatı ürünü Masallar üzerine çalışmalarına devam etmiştir. Pedagojik formasyonunu aldıktan sonra Sınıf içi öğrenme yöntem ve metodu olarak ‘Masal Anlatıcılığı’ ile ilgili öğretmen eğitimleri düzenlemeye başlamıştır. 2012 de Etiler’de Kidsnook Çocuk Kitabevi ve Masal Akademisini kurmuştur. 2 çocuk annesidir.


GÖKÇE KARAMAN BENLİ:Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Üyesi.Doktora Sonrası (1 Haziran 2016-1 Mayıs 2017): Tübitak 2219 nolu doktora sonrası burs kapsamında Amerika Birleşik Devletleri Vanderbilt Üniversitesi Öğretim ve Öğrenme Bölümünde Prof. Dr. David K. Dickinson’ın yürütücülüğünü yaptığı “Okuma İçin Dil” isimli projede 11 aylığına çalışmıştır.

Share:

Author: admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir